pon: 10:00 - 21:00; Najbliższa niedziela (31.10): niehandlowa en

 

W lepszą stronę zakupów – zrównoważona moda

 

Zrównoważona moda wkracza do marek, które znacie i lubicie. Ale co właściwie oznacza to pojęcie? Zakłada zmiany w procesie pozyskiwania materiałów, produkcji i sprzedaży w trosce o naturę i ludzi. W jej definicji mieszczą się: ochrona środowiska, sprawiedliwość społeczna i ekologia, czyli… lepsze wybory zakupowe!

 

 

 

 

Podobno małe kroki czynią wielkie zmiany, dlatego zachęcamy do bardziej świadomych decyzji. Zobaczcie nasz przewodnik i dowiedzcie się, jak wprowadzić ubrania z recyklingu, organiczną bawełnę czy zasady garderoby kapsułowej do swojego codziennego życia.

 

 

Ubrania z recyklingu

W 2020 roku Virgil Abloh, dyrektor kreatywny domu mody Louis Vuitton, dał przykład innym markom pokazując, że da się stworzyć kolekcję, korzystając prawie w 100% z ubrań z poprzednich sezonów. Tylko 2 kreacje spośród 52 nie wpisały się w recykling. W myśl slow fashion coraz więcej firm nadaje drugie życie odpadkom poprzez zbiórki odzieży i przetwarzanie jej na nowe tkaniny. Spoglądając na metki w Waszych ulubionych sklepach rozglądajcie się za charakterystycznymi oznaczeniami i dołóżcie swoją cegiełkę do rozwoju mody cyrkularnej (zamkniętego obiegu). Ubrania z recyklingu najczęściej stworzone są z poliestru czy bawełny. W przypadku tej drugiej pamiętajcie jednak, że aby mogła Wam dłużej posłużyć, jej wartość nie powinna przekraczać 20% składu. Dzięki temu włókna w t-shircie czy koszuli są bardziej trwałe.

 

Naturalne materiały

Krok w dobrą stronę to już coś więcej niż ograniczenie foliowych opakowań. Eco-friendly zmiana zaczyna się na plantacji bawełny czy lnu oraz w hodowli owiec (szukaj pojęcia mulesing free – delikatnego traktowania zwierząt) czy jedwabników. Część marek stosuje wegańskie i ekologiczne skóry, wykonywane z ananasa (Pinatex), jabłek, a nawet kukurydzy! Jeśli tylko nie zmagasz się z alergią, wprowadź do swojej szafy następujące materiały:

biodegradowalne i przyjazne dla Twojej skóry. Poza tym cieszą się np. właściwościami termoregulacyjnymi czy wysoką higroskopijnością. A to znaczy, że nie będzie Ci w nich za ciepło czy za zimno, bo odprowadzają wilgoć z ciała i zapewniają przewiewność. Naturalne materiały nie wykluczają zaawansowanych technologii. Jeśli na metce natrafisz na słowa Tencel™, Refibra™, Ecovero™ i Modal™, możesz mieć pewność, że włókna celulozowe użyte w ich produkcji pochodzą z drzew uprawianych w zrównoważony sposób.

 

Ponadczasowa szafa

XXI wiek to era SMART. Wszystko, czym się otaczamy, powinno być inteligentne i użyteczne. Nie inaczej jest z modą! Rozwiązaniem na współczesne kwestie środowiskowe i dążenie do wypełnienia misji „zrównoważona moda dla każdego” jest umiejętne komponowanie ubrań i dodatków. Przestrzegaj tych 5 punktów! Ponadczasowa szafa charakteryzuje się:

  1. Rzeczami dopasowanymi do Twojego stylu życia i potrzeb, a nie dress codu czy czyichś oczekiwań.
  2. Zestawami na każdą okazję – według idei garderoby kapsułowej. Zacznij od porządków w szafie, spisz listę niezbędnych zakupów. Wybierz produkty w taki sposób, by dowolnie można je było ze sobą łączyć.
  3. Dobrej jakości ubraniami, które zostaną z Tobą na dłużej. Uzupełnisz je bieżącymi w danym sezonie trendami.
  4. Kolorami, które lubisz.
  5. Metkami – znajdziesz tam wskazówki, jak prawidłowo dbać o rzeczy.

 

Zrównoważona moda

Czy wiesz, że… tradycyjny proces produkcji jeansów pochłania tyle wody, ile trwających po 6 minut 200 pryszniców? Fashion Revolution dodatkowo podaje, że w skali globalnej aż 20% zanieczyszczeń wody jest wynikiem farbowania tekstyliów. Zrównoważona moda dąży do tego, by nie tylko ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, ale także pozbyć się środków chemicznych i zoptymalizować procesy produkcyjne (w tym emisję Co2), jednocześnie zwiększając jakość powstałych ubrań. Dzięki temu są trwalsze!

Zwróć uwagę na certyfikaty w modzie. Każdy z nich ma znaczenie! GOTS poświadcza o tym, że surowce do materiału są bez pestycydów i innych szkodliwych chemikaliów, nawozów sztucznych czy GMO. Z kolei Fair Trade jest synonimem zatrudnienia ludzi w poszanowaniu ich praw pracowniczych i nieangażowania do pracy dzieci oraz bezpiecznych warunków w fabrykach czy na plantacjach.

 

Moda przyjazna dla przyrody i portfela. Wybierając produkty z poniższych linii sprawiasz, że branża odzieży i akcesoriów zmierza w lepszą stronę mody. Kierunek jest już wytyczony, czas na Twój mały krok!

Pamiętaj:

  1. Czytaj metki – skład ubrania, sposób pielęgnacji (czy możesz je prać, czy oddawać np. do pralni chemicznej).
  2. Wybieraj takie rzeczy, które posiadają certyfikaty, np. GOTS, Oeko-tex czy Lenzing Ecovero.
  3. Sprawdzaj kraj pochodzenia, szukaj oznaczeń made in EU lub made in Poland.
  4. Postaw na naturalne materiały: m.in. bawełnę, len, wełnę.
  5. Nie obawiaj się ubrań powstałych z recyklingu.

 

 


 

Mówią o nas

Big parking spot. Not crowded. A lot of stores. Big grocery shop. Decathlon near by is another plus.
Adam Maichrzik
Adam Maichrzik
19:45 22 Oct 21
Duże centrum handlowe z dużym parkingiem , w środku duży wybór sklepów i brak tłumów , każdy znajdzie coś dla siebie . W sąsiedztwie centrum handlowego znajduje się również myjnia , stacja paliw i Decathlon .
Kijroman
Kijroman
06:51 21 Oct 21
Ogromne możliwości wydawania pieniędzy 🙂🙃
Kinga Proszek
Kinga Proszek
02:19 15 Oct 21
Miejsce dla osób o konkretnych potrzebach. Nie ma dużo ludzi jak w innych galeriach, można na spokojnie jechać i bez tłoku zakupić interesujące nas produkty.
Krzysztof Nestmann
Krzysztof Nestmann
09:11 13 Oct 21
Superowe miejsce. Zawsze chętnie tam z żoną wracamy
ZBIGNIEW MIELCAREK
ZBIGNIEW MIELCAREK
08:18 09 Oct 21
Lubimy robić tu wypady do lodziarni Grycana
Marian Morawiec
Marian Morawiec
14:12 07 Oct 21
Popołudniu w tygodniu spokojnie. Sklepy dobrze zaopatrzone.
Justyna
Justyna
19:25 05 Oct 21
Bardzo fajne miejsce, w krtorym mozna zrobic kompleksowe zakupy. Wiele ciekawych sklepow, dobry supermarket. Dobre miejsce na jakies spotkanie oraz wypicie dobrej kawy. Plejada daje takze możliwość czytania ksiazek w wybranym miejscu.
Piotr Frąckowiak
Piotr Frąckowiak
23:18 02 Oct 21
Jak to centrum.Ale Carrefour ... Tam jest wszystko
Detailingowy Tomek
Detailingowy Tomek
15:26 26 Sep 21
Czysto, miły gospodarz itp.
lala hhh
lala hhh
17:35 25 Sep 21
Szczerze, to rzadko tu bywam. Jakoś mi z TG zwykle nie po drodze. Czasem w jakimś ze sklepów coś jest czego nie ma gdzie indziej i dlatego wpadam. Poza tym całkiem przyzwoite C.H. Jest wszystko czego trzeba, a obok Decathlon i Castorama więc do wyboru do koloru.
Jakub Chlosta
Jakub Chlosta
20:25 14 Sep 21
Można sobie coś kupić
Marcin Nagi
Marcin Nagi
06:33 14 Sep 21
Najlepsze centrum handlowe
Samanta Idzikowska
Samanta Idzikowska
17:46 12 Sep 21
Fajny centrum handlowy ale już nie ma tam empika
Bartek Sapa
Bartek Sapa
16:53 12 Sep 21
Fajne Decathlon obok
olusia kazułusia
olusia kazułusia
12:47 12 Sep 21